یک تحلیل‌گر برجسته سیاسی به پرس تی‌وی گفت، نائف بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان سعودی که روز گذشته درگذشت، مغز متفکر استقرار نظامیان سعودی برای "تجاوز" به بحرین بود.

به گزارش «شیعه نیوز» ، زیاد العیسی، کارشناس مسائل خاورمیانه در لندن در مصاحبه با شبکه پرس تی‌وی گفت: "او [نائف] یکی از مغزهای متفکر اعزام نظامیان سعودی برای حمله، اشغال ... بحرین بود."

تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز شنبه (۲۷ خرداد، ۱۶ ژوئن) اعلام کرد، نائف بن عبدالعزیر ۷۹ ساله که به تازگی تحت درمان قرار گرفته بود، در "خارج از این کشور" درگذشت.

عربستان سعودی به همراه امارات متحده عربی اواسط مارس سال ۲۰۱۱ میلادی با هدف کمک به رژیم منامه برای سرکوب تظاهرات ضد دولتی، نظامیان خود را به بحرین گسیل داشتند.

نائف پس از درگذشت برادر تنی خود، شاهزاده سلطان بن عبدالعزیر، در اکتبر سال ۲۰۱۱ به عنوان ولیعهد جدید عربستان سعودی معرفی شد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه گفت: "همچنین، او [نائف] در بی‌ثبات کردن و از مسیر خارج کردن و در نهایت از بین بردن روند سیاسی در عراق نقش مهمی ایفا می‌کرد."

عیسی تصریح کرد که مرگ نائف خلاء قدرتی در عربستان ایجاد خواهد کرد که پر کردن آن بسیار دشوار است.

انتظار می‌رود پس از نائف، برادر کوچک‌تر او سلمان که اکنون وزیر دفاع عربستان است، به عنوان ولیعهد جدید منصوب شود. با این حال، هنوز نام هیچ فردی به عنوان ولیعهد جدید عربستان سعودی اعلام نشده است.

هر چند، طلال بن عبدالعزیز می‌گوید که شخص وی به دلیل برخورداری از سن‌وسال بیشتر شایسته انتصاب به عنوان ولیعهد جدید عربستان است.

عیسی افزود: "در اساس اصل مساله این است که رقابت شدیدی بین شاهزاده‌‌ها در خاندان آل سعود وجود دارد ... آن‌ها هنوز سف‌وسخت به قدرت چسبیده‌اند و در واقع با پیرتر شدن نسبت به کسب مقام پادشاهی ‌ناامیدتر می‌شوند."

این تحلیل‌گر سیاسی در تبیین اظهارات خود گفت: "وضعیت در حال حاضر به شدت ناپایدار و متزلزل است."

وی اظهار داشت: "مرگ نائف همانند یک شوک بود زیرا پیش از آن که خاندان آل سعود فرصتی برای پنهان کردن اختلافات خود داشته باشند رخ داد ... بسیار مهم است به این نکته اشاره کنیم که مرگ نائف در این لحظه بسیار حیاتی و مهم، برای رژیم [عربستان] بی‌نهایت خطرناک است زیرا نائف اگر نگوییم نقش مهم اما نقشی محوری در حفظ امنیت داخلی و خارجی ایفا می‌کرد."